Spoření je občas velmi podceňovaná věc, nicméně, neměla by být. V dnešní době je spoření více než důležité. Kde jinde dostaneme peníze, které potřebujeme, než vlastním přičiněním? Protože jestli spoléháte na pomoc státu, že se o vás postarají, až budete staří, děláte chybu. Spořte si víc, nebo…
Ano, většina z nás má ve starším věku nárok na pravidelné vyplácení starobního důchodu. To, zda na něj máte nárok, závisí na tom, jak dlouho jste https://www.zaktv.cz/zpravy/5493-hejtman-plzenskeho-kraje-se-brani-narceni-ze-chce-z-jinych-regionu-odvadet-obyvatele.html si platili sociální pojištění. Sociální pojištění za vás odvádí zaměstnavatel, a je to povinné, pokud jste někde zaměstnaní. Pokud jste OSVČ, nemusíte sociální pojištění odvádět povinně, povinné je pro vás jen pojištění zdravotní. Ovšem, pokud si nebudete sociální pojištění platit vůbec, nebudete mít potom nárok na důchod.
Ale i když vám na něj nárok vznikne, je to opravdu takové terno, jak se může zdát? Starobní důchod se vypočítává podle toho, jakou jste měli průměrnou mzdu. Pokud jste se celý život pohybovali kolem úrovně minimální mzdy, nemůžete čekat, že budete mít na stáří krásný důchod.
Důchod vám většinou vystačí na uspokojivé žití. Zaplatíte si nájem, energie, poplatky. Ale šetřit z něj? To je pro většinu lidí skoro nemožné. Ale ve stáří přijdou věci, kdy je třeba nečekaných větších výdajů. Může přijít třeba nemoc, zdravotní obtíže, kdy budete muset rekonstruovat dům nebo byt tak, aby se vám v něm snadněji žilo. Třeba tím, že se z něj stane bezbariérové místo. Jenomže kde na to vezmete peníze? A v důchodovém věku vám nikdo půjčku nebo hypotéku na rekonstrukci nedá, alespoň ne v takovém počtu, v jakém budete potřebovat.
A nejedná se jen o rekonstrukci. Oprava auta, nové spotřebiče…to všechno stojí peníze. Proto je důležité mít kromě důchodu i své úspory, které můžete poté využít, když se dostanete do stavu nouze. Začněte proto šetřit hned.